Si të trajtoni lëkurën e yndyrshme

Si të trajtoni lëkurën e yndyrshme

Lëkura e yndyrshme ka të mirat dhe të kqijat e saj. Ndërsa yndyra në lëkurë është natyrale dhe ndihmon që lëkura juaj të duket rinore dhe e hidratuar, ajo gjithashtu mund të çojë në bllokimin e poreve, shfaqjen e puçrrave në fytyrë dhe probleme të tjera të lëkurës. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, mos u shqetësoni! Ka shumë mënyra për ta menaxhuar atë dhe për ta mbajtur lëkurën tuaj të duket e shëndetshme dhe e bukur.

 

Pastroni lëkurën çdo ditë

Hapi i parë për të menaxhuar lëkurën e yndyrshme është pastrimi i saj çdo ditë. Përdorni një pastrues të butë që është formuluar posaçërisht për lëkurën me vaj. Shmangni përdorimin e sapunit, pasi ai mund të heqë lëkurën tuaj nga vajrat e saj natyralë dhe të bëjë që ajo të prodhojë edhe më shumë vaj.

 

Eksfoloni rregullisht (Scrub)


(Grryerja) Eksfolimi i lëkurës suaj mund të ndihmojë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe zhbllokimin e poreve tuaja. Përdorni një pastrues të butë eksfolues një ose dy herë në javë për ta mbajtur lëkurën tuaj të duket e freskët dhe rrezatuese.

 

Përdorni Toner


Një tonik mund të ndihmojë në heqjen e çdo papastërtie, vaji ose grimi që mund t'i ketë munguar pastruesit tuaj. Kërkoni një tonik që përmban përbërës natyralë si vaji i lajthisë së shtrigës ose vaji i pemës së çajit, i cili mund të ndihmojë në kontrollin e prodhimit të vajit dhe reduktimin e inflamacionit.

 

Hidratoni lëkurën çdo ditë


Mund të duket kundërintuitive, por edhe lëkura e yndyrshme ka nevojë për lagështi. Kërkoni një hidratues të lehtë dhe pa vaj, i cili nuk do të bllokojë poret tuaja. Hidratimi i përditshëm mund të ndihmojë në parandalimin e prodhimit të yndyrës së tepërt nga lëkura për të kompensuar thatësinë.

 

Shmangni prekjen e fytyrës


Duart tuaja janë të mbuluara me baktere dhe vaj, të cilat mund të transferohen në fytyrën tuaj dhe të shkaktojnë puçrra. Përpiquni të shmangni prekjen e fytyrës sa më shumë që të jetë e mundur dhe mos i kapni kurrë puçrrat apo pikat e zeza.
Back to blog
1 of 3